środa, 9 września 2009

Talent is there

To zawodnicy naszych grupowych rywali, grający w klubach z najsilniejszych lig europejskich (angielska, hiszpańska, włoska, niemiecka i francuska). Generalny wniosek? Z reguły to młodzi gracze, przed którymi kilka lat występów na wysokim poziomie. Czesi przechodzą pokoleniową zmianę warty. Irlandczycy grają bardzo dobrze w tych eliminacjach, ale nie sądzę ze powtórzą te wyniki w kolejnych. Co ciekawe z europejskich pucharów odpadły już wszystkie drużyny z tych państw. Jak na tym tle wypada Polska? Na dostateczny z dwoma wielgachnymi minusami. I taka jest mniej więcej siła polskiej kadry. Oczywiście możemy się oszukiwać, że jest dobrze, że wspaniale pracujemy z młodzieżą, że talent Jakuba Błaszczykowskiego to potwierdza. Tylko chciałbym zobaczyć jak rozwinąłby się zawodnik z takim talentem w innym kraju, zaliczanym do tej piątki najsilniejszych. Może wtedy to nie byłby polski Cristiano Ronaldo, a o Portugalczyku mówiłoby się, że jest portugalskim Błaszczykowskim. Odważne? Co z tego, wydaje się, że mogliśmy mieć gwiazdę europejskich boisk. Prawdziwą gwiazdę, która gra dobrze w silnej lidze i która za wielkie pieniądze przechodzi do Realu Madryt. Zresztą to i tak tylko jeden zawodnik, wyjątek potwierdzający regułę. Dodając do tego Ludovica Obraniaka okazuje się, że nas praktycznie nie ma w piłkarskiej Europie. Dlaczego więc oczekujemy cudów?

Nie dziwię się dlaczego selekcjoner wmawiał polskim piłkarzom że są dobrzy. Chciał żeby uwierzyli, że mogą rywalizować w silnymi reprezentacjami, grać i wygrywać. Kłopoty pojawiają się w momencie, gdy ten silny traktuje nas poważnie (jak podczas finałów EURO), albo gdy teoretycznie słabszy rywal mobilizuje się przed meczem z nami. Silne reprezentacje mają zawodników którzy potrafią wygrywać takie mecze, czasami w pojedynkę. My takich graczy nie mamy i nie zanosi się, że będziemy mieć. W końcu trening takiego młodego gracza zaczyna się gdy ma on kilka lat. Nawet jak zaczniemy dzisiaj, to efekty będą widoczne minimum za kilka lat. Świat w tym czasie znowu nam ucieknie. Pozostaje wierzyć w cuda. W zmianę PZPN na PZPPN czyli Polski Związek Profesjonalnej Piłki Nożnej, który tak zorganizuje system szkolenia, wymusi na klubach utrzymywanie zespołów juniorskich, wywoła modę na piłkę nożną, że talentów będzie za dużo. Dopiero wtedy można pomstować na selekcjonera, że osiąga słabe wyniki. Nie powinniśmy się oszukiwać, nawet rada złożona z kilku najlepszych trenerów na świecie niewiele osiągnie z polską kadrą. W końcu rajdu Paryż-Dakar (myślę że eliminacje do finałów jakiejkolwiek imprezy to podobne wyzwanie) nie przejedzie się zdezelowanym Polonezem. Jednak ciągle mamy pretensje do kierowcy i nie zauważamy, że to nie on jest najpoważniejszym problemem. Jednak wiara w to, że to on zawodzi jest powszechna, podobnie jak wiara w to, że nowemu kierowcy się uda. The talent is not there niestety.Słowacja
Martin Skrtel Liverpool (24 lata)
Peter Pekarnik Wolfsburg (22 lata)
Lubos Hanzel Schalke (22 lata)
Miroslav Karhan Mainz 05 (33 lata)
Marek Hamsik Napoli (22 lata)
Vladimir Weiss Manchester City (19 lat)
Robert Vittek Lille (27 lat)
Stanislaw Sestak Bochum (26 lat)
Słowenia
Miso Brecko Koln (25 lat)
Bojan Jokić Sochaux (23 lata)
Bostjan Cesar Grenoble (27 lat)
Rene Krhin Inter Mediolan (19 lat)
Milivoje Novaković Koln (30 lat)
Valter Birsa Auxerre (23 lata)
Zlatko Dedić VfL Bochum (25 lat)

Północna Irlandia
(z tą reprezentacją jest trudniej, bo wielu graczy występuje w Championship, a ta liga umówmy się jest silniejsza od wielu innych, tylko że nikt nie kwalifikuje się do pucharów i trudno o obiektywną ocenę jej potencjału; dlatego jej nie wliczam)
Aaron Hughes Fulham (29 lat)
Ryan McGivern Manchester City (19 lat)
Chris Baird Fulham (27 lat)
George McCartney Sunderland (28 lat)
Damien Johnson Birmingham (30 lat)
David Healy Sunderland (30 lat)

Czechy
Petr Cech Chelsea (27 lat)
Zdenek Grygera Juventus (29 lat)
Marek Jankulovski Milan (32 lata)
Michal Kadlec Bayer Leverkusen (24 lata)
David Rozehnal HSV Hamburg (29 lat)
Jaroslav Plasil Bordeaux (27 lat)
David Jarolim HSV (30 lat)
Radoslav Kovać West Ham United (30 lat)
Vaclav Sverkos Sochaux (25 lat)
Jiri Stajner Hanover (33 lata)

Polska
Dariusz Dudka Auxerre (25 lat)
Jakub Błaszczykowski Borussia Dortmund (23 lata)
Jacek Krzynówek Hannover (33 lata)
Ludovic Obraniak Lille (24 lata)
Dodajemy do tego
Ireneusz Jeleń Auxerre (28 lat)
Artur Wichniarek Hertha (32 lata)
Łukasz Piszczek Hertha (24 lata)
Nie wliczam bramkarzy bo w spotkaniu może zagrać i tak tylko jeden.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz