Kluby Premier League 2011/2012



Po kolei: nazwa klubu, przydomek (krótkie wyjaśnienie i czasami polskie tłumaczenie), rok założenia, nazwa stadionu i pojemność, ostatni sukces.

Arsenal (The Gunners, Kanonierzy, założyciele klubu pracowali w zakładach zbrojeniowych); 1886; Emirates Stadium 60,361; Puchar Anglii 2005.

Aston Villa (The Villans, bez tłumaczenia, pochodzi od oficjalnej nazwy klubu); 1874; Villa Park 42,785; Puchar Ligi 1996.

Blackburn Rovers (Rovers, skrócona nazwa klubu); 1875; Ewood Park 31,154; Puchar Ligi 2002.

Bolton Wanderers (The Trotters, Kłusaki, powiedzmy, że oryginalna etymologia się zagubiła przez tyle lat); 1874; Reebok Stadium 28,100; Puchar Anglii 1958.

Chelsea (The Blues, Niebiescy, od koloru koszulek domowych); 1905; Stamford Bridge 42,449; Puchar Anglii 2010.

Everton (The Toffees, Toffi, właśnie to sprzedawał sklep w okolicach stadionu); 1878; Goodison Park 40,157; Puchar Anglii 1995.

Fulham (The Cottagers, od nazwy stadionu); 1879; Craven Cottage 25,700; mistrzostwo Championship 2001

Liverpool (The Reds; Czerwoni, od koloru koszulek domowych); 1892; Anfield 45,276; Puchar Ligi 2012.

Manchester City (The Citizens, od nazwy klubu); 1880; City of Manchester Stadium 47,405; Puchar Anglii 2011.

Manchester United (The Red Devils; Czerwone Diabły, pożyczone od zespołu rugby Salford City Reds); 1878; Old Trafford 75,811; Mistrz Anglii 2011.

Newcastle United (The Magpies; Sroki, w oparciu o kolor strojów meczowych); 1892; Sports Direct Arena 52,409; Puchar Miast Targowych 1969.

Norwich City (The Canaries; Kanarki, hodowanie takich ptaków było popularne w mieście, a potem od koloru strojów); 1902; Carrow Road 27,010; Puchar Ligi 1985.

Queens Park Rangers (The Hoops, tak właściwie nieprzetłumaczalne, bo pochodzi od wzoru na strojach); 1882; Loftus Road Stadium 18,439; Puchar Ligi 1967.

Stoke City (The Potters; Garncarze, w nawiązaniu do lokalnego przemysłu); 1863; Britannia Stadium 27,740; Puchar Ligi 1972.

Sunderland (The Black Cats; Czarne Koty, tak nazywała się bateria dział stojąca nad rzeką Wear); 1879; Stadium of Light; Puchar Anglii 1973.

Swansea City (The Swans; skrócona nazwa klubu); 1912; Liberty Stadium 20,520; Football League Trophy 2006.

Tottenham Hotspur (Spurs/Lillywhites, pierwsza nazwa to skrócona nazwa klubu, druga pochodzi od koloru strojów); 1882; White Hart Lane 36,230; Puchar Ligi 2008.

West Bromwich Albion (The Baggies, bez tłumaczenia, gdyż trudno ustalić dokładne pochodzenie tej nazwy); 1878; The Hawthorns 29,360; Puchar Anglii 1968.

Wigan Athletics (The Latics, skrócona nazwa klubu); 1932; The DW Stadium 25,133; Football League Trophy 1999.

Wolverhapton Wanderers (Wolves, skrócona nazwa klubu); 1877; Molineux Stadium 27,828; Puchar Ligi 1980

Na podstawie oficjalnej strony ligi klik i odpowiednich stron w Wikipedii.




Co oznaczają nazwy klubów.


Arsenal London – Arsenal to po prostu arsenał (dokładniej Królewski Arsenał w Woolwich albo Woolwich Warren). Miejsce gdzie przechowywano, rozwijano, produkowano, naprawiano i składowano uzbrojenie, amunicję i inne rzeczy potrzebne do prowadzenia działań zbrojnych.

Aston Villa – Aston to nazwa dzielnicy Birmingham (od Estone, Wschodnie Wzgórze), natomiast Villa pochodzi od Villa Cross Wesleyan Chapel, klubu krykietowego, skąd pochodzili założyciele klubu.

Blackburn Rovers – Blackburn to nazwa miasta oznaczająca najprawdopodobniej staroangielskie słowo wybielać i słowo potok, rzeka (burn). Rzecz jasna może po prostu chodzić o czarny potok, lokalną nazwę jakieś rzeczki. Rovers to wędrowcy, tak można to przetłumaczyć.

Bolton Wanderers – Bolton to nazwa miasta. Ze staroangielskiego miejsce ze specjalnym budynkiem. Wanderers bardzo podobne znaczenie jak Rovers, wędrowcy, podróżnicy.

Chelsea – oprócz dość popularnego żeńskiego imienia, jest to nazwa dzielnicy w Londynie. Sama nazwa oznacza najprawdopodobniej miejsce lądowania na brzegu rzeki oznaczone kredą, wapieniem.

Everton – gawra niedźwiedzi; jest to też imię oznaczające kogoś odważnego, dzielnego; poza tym nazwa dzielnicy Liverpoolu.

Fulham – miejsce zamieszkałe przez ptactwo, albo zabłocone miejsce (Tamiza często je zalewała); ewentualnie miejsce w zakolu rzeki należące do człowieka o nazwisku Fulla; jest to też nazwa dzielnicy Londynu.

Liverpool – nazwa miasta po prostu; oznacza ona potok, rzeczkę z błotnistą wodą, chociaż dokładne pochodzenie zaginęło gdzieś w historii.

Manchester City i United – nazwy klubów pochodzą od nazwy miasta; sama nazwa pochodzi od rzymskiego fortu Mamucium albo Mancunium. Sama rzymska nazwa to zlatynizowana forma celtyckiego określenia tego miejsca – wzgórze w kształcie piersi.

Newcastle United – od nazwy miasta, ale to dość skomplikowane; Rzymianie nazywali miasto Pons Aelius; potem zjawili się Normanowie, że pozwolę sobie przewinąć nieco historię i Wilhelm Zdobywca; w 1080 postanowił zbudować zamek, żeby chronić królestwo przed Szkotami. Stąd pochodzi nazwa miasta. New castle, nowy zamek.

Norwich City – od nazwy miasta, co może zaskakiwać. Sama nazwa oznacza najprawdopodobniej port, lub miejsce handlowe na północy.

Queens Park Rangers – można to przetłumaczyć jako opiekunowie ogrodów królowej. Rangers to po prostu opiekunowie ogrodów/parków królewskich, a sam park powstał z okazji pięćdziesiątej rocznicy objęcia tronu przez Królową Wiktorię.

Stoke City – nazwa klubu pochodzi od nazwy miasta Stoke-on-Trent (Stoke nad rzeką Trent); nazwa powstała najprawdopodobniej od skrzyżowania dróg; jednak inne nazwy (letnie pastwisko, gospodarstwo, gospodarstwo gdzie produkuje się mleko, miejsce spotkań, miejsce oddawania kultu) także pasują do tego miasta. Oryginalne znaczenie nazwy zostało jednak zatarte przez czas. Dlaczego jest dodana nazwa rzeki? Stoke jest tak popularną nazwą, że potrzebne jest dalsze wskazanie o jakie dokładnie miasto chodzi.

Sunderland – od nazwy miasta; sama nazwa pochodzi najprawdopodobniej od Anglo-Saksońskiego słowa oznaczającego podział doliny rzeką Wear.

Swansea City – co zaskakujące od nazwy miasta; sama nazw pochodzi najprawdopodobniej od staronorweskiego imienia Sveinn i końcówki ey (a to z kolei oznacza wyspę). Składając to do siebie mamy więc wyspę Svena.

Tottenham – tak się nazywa dzielnica Londynu, ale sama nazwa sięga czasów spisywania Domesday Book. Nie chciałbym wchodzić tutaj w historię, ale to było dawno, jakieś dziesięć wieków temu. Jeden z rolników mieszkających tam nazywał się Tota i mieszkał w czymś, co Anglicy nazywali hamletem (po polsku przysiółek). Stąd Toteham, a później Tottenham.

West Bromwich Albion – Albion pochodzi od białych klifów kredowych. West Bromwich natomiast to nazwa miasta. Oznacza ona ‘mała miejscowość na wrzosowisku z żarnowcem’ (albo coś bardzo podobnego). West dodano żeby się odróżnić od Castle Bromwich i Little Bromwich.

Wigan – zdumiewające, że od nazwy miasta. A nazwa miasta pochodzi albo od określenia miejscowości, albo od celtyckiego Dom Wigana. Która wersja jest prawdziwa nie mi rozstrzygać.

Wolverhampton Wanderers – od nazwy miasta. Sama nazwa miasta pochodzi od jego założycielki, Lady Wulfrun, która założyła miasto w 985 roku jako Wulfrūnehēantūn.

Źródła: lektura niezliczonych słowników w Internecie. Jak masz jakieś uwagi, to wspomnij w komentarzach. Z góry dziękuję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz