wtorek, 30 czerwca 2009

Puchar Konfederacji 2009 (IV) podsumowanie

Skończył się turniej. Trudno na jego podstawie wyciągać wnioski o szansach poszczególnych drużyn w finałach za rok, bo do tego czasu wiele może się zmienić w składach zespołów. Jeden zawodnik straci formę, drugi będzie kontuzjowany, trzeci pokłóci się z trenerem i na ich miejsce wchodzą zawodnicy, o których może nikt jeszcze nie słyszał.

Mecz o trzecie miejsce równie dobrze mógłby być finałem. RPA mnie zaskoczyło, bo nie spodziewałem się takiej gry w ich wykonaniu i uratowania wyniku w 93 minucie. Już doprowadzenie do dogrywki w meczu z Hiszpanią jest bardzo dużym sukcesem. Piękne bramki z obu stron to była wisienka na tym torcie. Mistrzowie Europy musieli się sporo napracować, by wygrać. RPA nie może jednak osiąść na laurach, bo przed nimi wiele pracy. Hiszpanie przerwali tę serię wygranych (co może pomóc, bo rekordy czasami wiążą nogi piłkarzy) i tak myślę że za rok powinni być groźni.

Finał także przyniósł pięć bramek i zwrot sytuacji o 180 stopni. Do przerwy Amerykanie sprawiali wrażenie że po raz kolejny zszokują świat. Dwubramkowe prowadzenie z Brazylią nie zdarza się ot tak. Zastanawiałem się jak szybko Brazylijczycy strzelą bramkę po przerwie, bo im więcej minut by minęło, tym większe nerwy. Tym bardziej że ostatnią bramkę Amerykanie stracili w meczu z Włochami. No i Brazylijczycy strzelili bramkę właściwie sekundy po rozpoczęciu gry, co tylko dodało im skrzydeł. Amerykańska defensywa nie mogła sobie poradzić z tymi atakami. Dwie bramki do końca spotkania pozwoliły wyłonić zwycięzcę. Ciekawe czy Brazylijczycy przełamią tę serię, w której zwycięzca Pucharu Konfederacji nie wygrywał potem finałów. Zobaczymy za rok. 11 czerwca 2010 zaczynają się finały.

Brazylijscy piłkarze zdominowali także nagrody dla zawodników
Adidas Golden Ball: Kaka (dwie bramki)
Adidas Silver Ball / Adidas Golden Shoe: Luis Fabiano (pięć bramek)
Adidas Bronze Ball: Clint Dempsey (trzy bramki)
adidas Silver Shoe: Fernando Torres (trzy bramki)
adidas Bronze Shoe: David Villa (trzy bramki)
adidas Golden Glove: Tim Howard (ze statystyk wypływa wniosek, że defensywa Amerykanów była najlepsza w turnieju)
FIFA Fair Play Award: Brazil

Wszystkie statystyki imprezy tutaj.
Polecam zwłaszcza statystyki Castrol Index i ich jedenastkę turnieju klik.

Skróty: klik.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz