czwartek, 30 lipca 2009

Ekstraklasa 2009/2010

Jak ten czas leci. Jedno pozostaje niezmienne, dalej nie mam za bardzo motywacji, by śledzić polską ligę. Nie lubię takiego zamieszania, tych wszystkich oskarżeń, tego całego bałaganu organizacyjnego. W końcu skład ligi poznaliśmy dopiero w środę, dwa dni przed inauguracją rozgrywek. Takie coś nie powinno zdarzać się w profesjonalnej lidze, a podejrzewam że za taką chce się uważać Ekstraklasa. Ale zostawmy to wszystko i skoncentrujmy sie na walorach sportowych drużyn. Tylko że przerwa zimowa może wszystko wywrócić do góry nogami. To kolejna rzecz której nie lubię, bo tak właściwie w lidze gra się dwa półsezony. Dlatego przewidzenie teraz, kto zostanie mistrzem, to bardziej wróżenie z fusów. Właściwie tylko jednego można być pewnym, któraś z tych 16 drużyn zdobędzie tytuł.


Skarb kibica tradycyjnie najlepszy na portalu 90minut.pl klik.

Arka Gdynia
Trener: Marek Chojnacki (od kwietnia 2009)
No cóż, z jednej strony zmiany, wielu nowych zawodników, z drugiej pytanie co pokaże zespół na boisku. Wydaje mi się, że górna połówka tabeli to nie jest wyzwanie ponad siły i jak wszystko zagra, to tam znajdzie się Arka. Walka o pozostanie w lidze raczej nie grozi. Jak transfery zawiodą to Arka po prostu będzie w tej dolnej połówce tabeli.

Cracovia
Trener: Artur Płatek (od października 2008)
Tak, spadkowicz, ale gra w Ekstraklasie. Takie rzeczy tylko w Polsce. Tak właściwie trudno powiedzieć jak krakowski zespół wypadnie w lidze. Najpierw zawirowania gdzie Cracovia będzie grać, brak własnego stadionu (czyli wszystkie mecze tak właściwie na wyjeździe), transfery też raczej nie przekonują. Prawdopodobnie cel jest jasny, pozostać w lidze. Na walkę o wyższe miejsca przyjdzie czas później.

GKS Bełchatów
Trener: Rafał Ulatowski (od stycznia 2009)
Skład jest na tyle silny, że walka o miejsce pucharowe jest możliwa. Tylko że nie wiadomo, czy w tak zwanym międzyczasie nie zmieni się sponsor i nie wycofa się grupa PGE. Dodatkowo o miejsca pozwalające zagrać w pucharach będzie walczyć kilka innych zespołów, więc jakakolwiek strata punktów może mieć wiele negatywnych konsekwencji.

Jagiellonia
Trener: Michał Probierz (od czerwca 2008)
Zaczynają z bilansem minus 10 punktów, co determinuje ich cele na ten sezon. Pierwsze, wygrzebać się z tego minusa, drugie utrzymać się w lidze. Myślę, że na więcej ich stać nie będzie. Co najwyżej mogą się pokusić o niespodzianki i urywanie punktów faworytom.

Korona Kielce
Trener: Marek Motyka (od maja 2009)
Wracają po karze za korupcję i tak właściwie muszą budować od nowa zespół na ekstraligę. Na razie trzeba się utrzymać i nawet jak zespól zacznie znakomicie, to piłkarze i władze klubu nie mogą zapominać o tym, że walczą o pozostanie w lidze. Jedno co miłe to stadion w Kielcach, taki powiew nowoczesności.

Lech
Trener: Jacek Zieliński I (od czerwca 2009)
No cóż, tu będzie nieco dłużej. Przede wszystkim zdziwiła mnie decyzja prezesów klubu, żeby sprzedać Rafała Murawskiego. Każdy silny klub, a myślę że Lech chce takim się stać, powinien mieć ikonę. Gracza którzy jest utożsamiany z zespołem. Co prawda nie jest wychowankiem poznańskiego klubu, ale chyba niewiele mu brakowało do miana tej ikony, jednak go sprzedano. Teraz walka o tytuł może być trudniejsza, bo jest dziura w linii pomocy i kto wie czy nie rośnie niezadowolenie niektórych zawodników. Szansa na tytuł? Oczywiście jest, ale spotkanie w Superpucharze wcale nie pokazało, że Lech jest zdecydowanie mocniejszy. Jeśli piłkarze grali mając w nogach okres przygotowawczy, to nie ma powodów do niepokoju. Jednak jeśli tego nie było, to może być kłopot.

Lechia
Trener: Tomasz Kafarski (od kwietnia 2009)
Tak właściwie nie wiadomo o co mogą walczyć. Jak zespół dobrze zacznie, to górna połówka tabeli jest realna. Jak zacznie źle, to pewnie będzie walka o pozostanie w lidze. Teoretycznie to pierwsze wydaje się bardziej prawdopodobne, ale piłka nożna jest nieprzewidywalna. Doświadczenie trenera może trochę niepokoić.

Legia
Trener: Jan Urban (od czerwca 2007)
Celem jest oczywiście mistrzostwo, nawet dokupiono napastnika, nie osłabiono się za bardzo (bo pożegnania z hiszpańskimi nabytkami wyjdą raczej na zdrowie). Jednak jakoś nie czuję, że warszawski klub już teraz zacznie walczyć o tytuł. Jak w grudniu odejdzie Roger to pewnie się okaże, że tym razem to linia pomocy jest tą słabością klubu.

Odra
Trener: Ryszard Wieczorek (od listopada 2008)
Tradycyjnie dużo transferów, spore zmiany w składzie i budowanie drużyny od nowa. I tak właściwie wszystko jest w ich wypadku możliwe, miejsce od pierwszego do ostatniego na koniec rundy. Wszystko zależy od tego, jak odnajdą się nabytki w klubie.

Piast
Trener: Dariusz Fornalak (od stycznia 2009)
Najtrudniejszy dla beniaminka jest drugi sezon, ciekawe czy włodarze Piasta wzięli to sobie do serca. Skład raczej osłabiony, ale zobaczymy, co zdziała drużyna z Gliwic. Wydaje się że na razie, patrząc tylko na nazwiska, to jeden z kandydatów do spadku.

Polonia Bytom
Trener: Jurij Szatałow (od marca 2009)
Kilku zawodników odeszło z klubu, kilku przyszło, od trenera zależy zrobienie z tego drużyny. W wariancie optymistycznym górna połówka tabeli, w pesymistycznej możliwe że nawet strefa spadkowa.

Polonia Warszawa
Trener: Jacek Grembocki (od kwietnia 2009)
Stracili gwiazdę, niby pozyskali następcę, ale to pokaże dopiero sezon. Po zamieszaniu z możliwym przeniesieniem klubu do Zabrza nie wiem, czy piłkarze jeszcze chcą (a przede wszystkim czy się jeszcze identyfikują z klubem). Teoretycznie skład jest na tyle silny, że grozi im nawet miejsce pucharowe.

Ruch Chorzów
Trener: Waldemar Fornalik (od kwietnia 2009)
Wymienili część piłkarzy, powinni walczyć o środek tabeli. Ciekawy powinien być zwłaszcza transfer Andrzeja Niedzielana, tylko że cudów raczej nie należy oczekiwać. Górna cześć środka tabeli to chyba maksimum możliwości tej drużyny.

Śląsk
Trener: Ryszard Tarasiewicz (od czerwca 2007)
Są pieniądze, ale tak właściwie trudno przewidzieć jakie są oczekiwania. Jakichś większych transferów nie było, a biorąc pod uwagę poprzedni sezon trudno liczyć na jakieś spektakularne pójście w górę tabeli. Raczej będą nad środkiem, ale przewaga nie będzie aż tak wielka. Syndrom drugiego sezonu? Wrocławska drużyna chyba jest na niego odporna.

Wisła
Trener: Maciej Skorża (od czerwca 2007)
Jedno trzęsienie ziemi juz maja za sobą. Teraz muszą tylko załatać budżet (tak się zastanawiam dlaczego nie mogą wziąć kredytu) i sezon przed nimi. Cel jest oczywisty, mistrzostwo Polski. Najlepiej jeszcze z passą 30 wygranych. Trudne zadanie, ale jak się zawiodło praktycznie każdego meczami z Levadią, to teraz trzeba to odpokutować.

Zagłębie
Trener: Andrzej Lesiak (od czerwca 2009)
Także wracają po karze za korupcję, rzecz jasna nie mają już swoich gwiazd. Powinni myśleć przede wszystkim o zostaniu w lidze, na walkę o miejsce dające prawo gry w pucharach przyjdzie czas.

2 komentarze:

  1. Nikt nie lubi balaganu. Mam nadzieje ze wszystko rozpocznie sie terminowo. Fajne przedsezonowe przedstawienie druzyn:) Pozdrawiam i zapraszam do siebie http://out-of-football.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja już straciłem nadzieję, że z polską piłką będzie normalnie, jakiś taki pesymizm ze mnie wychodzi ;)
    A Twój blog ładnie się prezentuje, tylko białe literki na czarnym tle? I tak, prowadzenie bloga wymaga cierpliwości. Po prostu trzeba go kochać ;)

    OdpowiedzUsuń